Laulupeotoimkond õpetab rahvatantse interneti kaudu

Rein Sikk 16. veebruaril (Eesti Päevaleht)

Suvise laulu- ja tantsupeo „Üheshingamine” toimkond on YouTube’i keskkonda üles riputatud hulga rahvatantsude ja koorilaulude õpetusi, mis aitavad repertuaari paremini selgeks saada.

Tantsuülevaatuste eel võis ühes Virumaa kontoris näha, kuis rahvatantsija keris sülearvutis tantsuvideot edasi-tagasi, hüppas ja kargas üksinda suure töölaua ääres, lihvides varem ajapuudusel õppimata jäänud samme.
Lisaks tantsu ja lauluvideote internetti riputamisele pakub laulupeotoimkond teisigi 21. sajandi meedia võimalusi. On loodud peo blogi ning kommuuniga suhtluskeskkonnas Orkut liitub uusi huvilisi.
Varasematel aegadel õpiti laulud selgeks vaid nootide ja tantsud paberil olevate kirjelduste abiga, viimased peod on toonud kaasa ka tantsuvideotega DVD-de levitamise rühmajuhtide hulgas. YouTube’i kasutamine on laulupidude ajaloos esmakordne.
Palju vastukaja
2009. aasta laulu- ja tantsupeo „Üheshingamine” meediajuht Kristo Mäe, kes videod internetti riputas, ütles, et YouTube võeti kasutusele, sest laulupeo veebiküljel olevate õpetusvideote allalaadimine ja kasutamine oli tülikas. Juba on YouTube’is tantsu- ja lauluõpetusi külastatud üle 30 000 korra. „Mida enam ülevaatused liginesid, seda aktiivsem külastamine oli,” meenutas Kristo Mäe.
Pidustuste tantsutoimetaja Kadri Tiisi sõnul on tantsude internetti ülespanek tantsijates elavat vastukaja tekitanud. Veteranide tantsurühmade üldjuht Erika Põlendik lisas, et internet annab igale tantsijale võimaluse tantsu lihvida. „Muidu on videoga plaat vaid rühma juhendaja käes ja alati ei pruugi tantsijal olla võimalust oma samme üle vaadata,” ütles Põlendik.
Laulupeo muusikatoimetaja Ave Sopp ütles, et pelgalt noodivihik ei anna edasi seda, mida saab kogeda netist laulu vaatamisel ja koorijuhi selgituste kuulamisel. „Pealegi teeb see õppimise lihtsamaks,” lisas Sopp. „Video abil saab koorijuht oma mälu värskendada,” arvas poistekooride üldjuht Hirvo Surva.
Tantsupeo üldjuht Ülo Luht lisas, et kõik õpivad tantsu selgeks ühe ja sama kirjelduse järgi, aga välja tuleb see igal rühmal isemoodi. „Kuigi ma ei soovi, et kõik väljakul sada protsenti ühtmoodi tantsiksid ja isikupära kaotasid, on siiski põhisammude ühtlus ja ühtmoodi mõistmine oluline,” kiitis Luht internetti.
Põlvamaa naisrühma Värten juhendaja Mare Tee on üks neist, kes on internetist praktilist kasu saanud. „Hea oli pildis üle kontrollida, kas olime kirjeldusest õigesti aru saanud ja kui palju on vaja kuhugi poole kummardada,” selgitas ta, lisades, et ka parim paberil tantsukirjeldus ei suuda edasi anda emotsiooni, mida pakub tantsu salvestise vaatamine.
Peo meediajuht Riho Mäe täiendas, et uue meedia kasutamine annab peole võimaluse veel suurema arvu inimesteni jõuda. „Nii tekibki see tõeline üheshingamine,” selgitas ta.

Laulupidu internetis
•• Internetikeskkonnas http://www.youtube.com/YhesHingamine enim vaadatu. Tantsud: „Tuljak” – 1811 korda, „Üits paigake” – 1689 korda, „Meremehe laul” – 1264 korda. Laulud: „Mu isamaa on minu arm” 456 korda, „Tuljak” 404 korda, „Pro Patria, Preludium” 389 korda
•• Laulu- ja tantsupeo blogi asub aadressil: http://yheshingamine.blogspot.com/ , külastajaid käib kuni 200 päevas.
•• Lisaks 62-liikmelisele Orkuti kogukonnale aadressil http://www.orkut.com/Main#Community.aspx?cmm=57049782 tunnevad laulu ja tantsupidude vastu veel huvi sõpruskonnad nimega „Rahvatants” – 1093 liiget, “Laulu- ja tantsupidu” – 1125 liiget ja „Laulupidu” – 3372 liiget.