Moisekatsi Elohelü võit läks sõdurpoiste ansamblile


Moostes toimunud XII Eesti rahvamuusikatöötluste festivali võistluskontserdi võitis Kaitseväe Orkestri ajateenijatest moodustatud ansambel Laul Jätta.Võiduga kaasnes peapreemia 1000 eurot ning Ilme ja Riho Kulla pronksskulptuur Laulev Neiu.Žürii esimehe helilooja Tauno Aintsi sõnul oli peapreemia võitja esitlustes kõrvuti mehelik jõud ja õrnus, harmoonia leidlikkus, esitamise rahu, omanäoline koosseis ja intonatsiooni puhtus.

Muusik Kristjan Priks leidis, et varasemate aastatega võrreldes tungis selleaastases võistluskontserdis rohkem peale popkultuurilise lähenemisega ansambleid, mille seaded on tehtud hoopiski teistel alustel
ja mis mõjusid pärimusmuusika sedaes harjumuspäratult.

Tarmo Noormaa, kes sai võistluskontserdist mitu väga head muusikalist elamust, tunnustas regilaulu kasutamist rivilauluna ja seda, et peapreemia võitnud ansambel tegi seda, mis tuli nende loomusest.

Peeter Rebane tõi välja beatboxi kasutuse vihmahäälte ja loitsu edasiandjana, mis oli hoopis teise žanri võtte kasutamine rahvamuusikas.

Eesti rahvamuusikatöötluste tegijaid hinnanud žüriisse kuulusid veel Ingrid Rüütel, Tarmo Noormaa, Peeter Rebane ja Kristjan Priks. Publiku lemmikuks valiti peapreemia võitnud Kaitseväe Orkestri ajateenijatest moodustatud ansambel Laul Jätta.

Festivali patroon proua Ingrid Rüütel andis oma auhinna, Ivar Pärnametsa valmistatud väikekandle, ansamblile Mälutagune.
Võistluskontserdi kohustusliku loo, Kanepi kihelkonnast pärit "Hällülaulu", parim töötlus kõlas žürii arvates ansambli – 7 esitluses, keda tunnustas preemiaga AS Tallept Auto. Lisaks valis žürii ka MTÜ Folgisellide Seltsi välja pandud Üllataja preemia, mis anti ansamblile Greip