Urve Kilk: Kas XI noortepidu peab toimuma Lauluväljakul

Pöördumine Eesti Laulu- ja Tantsupeo Sihtasutuse, Eesti Rahvatantsu ja Rahvamuusika Seltsi ja XI noorte tantsupeo lavastusgrupi poole.

Rõõm ja rahulolu mullusuvise tantsupeo "Meri" imelisest õnnestumisest on asendunud suure murega. Kas tõesti jääme meie, rahvatantsijad, ilma oma kodust? Oleme sattunud nn. sundüürnike seisusse. Kui pika NLiidu okupatsiooni aja saime tulla iga kahe-kolme aasta tagant Komsomoli-nimelisele staadionile liitma rõõme oma tantsude edendamisest ja koguma jõudu rahvustunde säilitamiseks, siis nüüd taasiseseisvunud Eestis lasti hingel hõisata Kalevi staadionil ainult üürikest aega. Võisime kogeda rahvatantsu suurkujude elutöö väärtustamist, kui rajati nende auks pärnaallee, kus edumeelsemad tantsuõpetajad käivad ikka pidude ajal oma rühmadele suuri tegijaid tutvustamas. Erilist naudingut ja uhkust tundsime aga pidude aina tõusujoones edenemisest armsaks saanud tantsuväljakul. Nüüd on aga aeg täis saanud ja meid aetakse oma kodunt välja. Rahvatantsul tuleb taanduda ärimaailma haarde ees, võib olla jääda lausa kodutuks, kel tuleb otsida iga kahe-kolme aasta tagant endale ajutist peatuspaika.Nagu meediast lugeda võis, on üheks põhjuseks otsus korraldada XI koolinoorte tantsupidu Lauluväljakul. Küllap on lavastusmeeskonnal ja Laulu- ja Tantsupeo SA-l väga põhjalikult läbi mõeldud, mille nimel seda tehakse. Või on see tõepoolest mõeldudki ainult eksperimendiks, nagu Eesti Päevalehes kirjutati? Suure lugupidamise juures noorte lavastajate vastu peame meie, endised tantsupidude üldjuhid, oma kohuseks hoiatada noori sellise hulljulge katse eest.

Oleme kategooriliselt selle vastu, et just noortepidusid peetakse sobilikuks katsetamiseks. Esimene tantsupeoelamus võib saada määravaks, kas laps jääb rahvatantsu juurde või mitte. Kui selleks elamuseks on aga pidev hirm omade silmist kaotamise pärast ja n.ö. nöörist kinni hoides liikumisest suurel väljakul? Kui niigi on lasterühmade õpetajatel ja
saatjatel tohutu koormus ja vastutus laste heaolu tagamisel, siis Kalevi staadionil on juba väga paljudel välja kujunenud oma pesapaigad, liikumisteed ja -rajad, mis jäävad kergesti meelde ka lastele. Ja tagavaraväljak on ju kontsertide ajal ainult tantsijate pärusmaa. Kust leida selliseid paiku Lauluväljakul? Ja kui Kalevi staadionilgi on mõnikord raske tagada lastele turvalisi rivistumiskohti, siis kuidas on seda võimalik teha Lauluväljakul? Ja proovide ajad? Kas nüüd jääb neid veel napimaks? Tahavad ju lauljad ka oma aja saada.

Ajakirjanduse andmetel mahub Lauluväljakule tantsima 4000 noort. Kas siiani pole arvestatud 8000-ga? Kui nüüd pooled peavad maha jääma, kas ongi siis mõtet süstida koolinoortesse soovi peole pääseda?

Kas tantsuetendus ülisuurel Lauluväljakul suudab anda sellise emotsionaalse laengu kui raamidesse seatud staadionil? Eesti rahvas on harjunud Lauluväljakul kontserdi ajal pidevalt edasi-tagasi saalima. Kui Kalevi staadionil jääb see kontserdi nautija silmadele
varjatuks, siis Lauluväljakul on seda võimatu mitte näha.


Ja veel - kuhu istutatakse siis pärn peo pealavastajale Märt Agule? Kas on seda paslik minna Kalevi staadionile tegema, kui pidu staadionil ei toimu? Või lööte hoopis käega sellele kaunile kombele?

Kas olete kõigi nende ohtudega arvestanud, lugupeetud otsustajad? Kardame, et eksperimenteerimine Eestile nii tähtsal aastal võib osutada meile karuteene. Meie tantsupidude unikaalsus ja ilu jääb olematuks või pealtvaatajaile tabamatuks. Te olete ette võtnud niigi väga julge katse: kõik lavastajad peale kahe liigijuhi on oma rollis esmakordselt. Ja mis nõu ja abi suudavad neile anda staažikatest üldjuhtidest assistendidki, kui neil endil puudub kogemus juhtida vägesid Lauluväljakul? Ja kui teie eksperimendi tulemuseks on rahvatantsijatelt Kalevi staadioni äravõtmine, mida te siis küll tunda võite? Või on see teile ükskõik? Oleme veendunud, et Kalevi staadion vastab Lauluväljakust mitmekordselt enam tantsupeole esitatud kunstilistele nõudmistele, mis on kujunenud aastakümnete jooksul. Samuti oleme kindlad, et praegune plaan üürida peo ajaks kahe peopaiga asemel üks ja hoida sel moel rendiraha kokku ei kompenseeri seda moraalset kahju, mis tekitatakse nii tantsijatele kui pealtvaatajatele.

Seepärast kutsume teid üles loobuma oma senisest otsusest ning korraldama XI koolinoorte pidu Kalevi staadionil. Samuti pakume oma abi noorele lavastusbrigaadile suurpeo ettevalmistamisel.
Teeme tungiva ettepaneku kohtuda Eesti Laulu- ja Tantsupeo SA juhtide ning XI noortepeo lavastusgrupiga veel märtsi alguses. Ootame teiepoolset vastust koha ja kellaaja kohta kuni 8. märtsini aadressil kilgid@hot.ee.


Lugupidamisega Urve Kilk, tantsuõpetaja

Toetame:
Niina Raadik - Koolinoorte tantsupeo üks alustalasid ja liigi üldjuhte
Henn Tiivel - Tantsupidude liigi üldjuht
Ülo Luht - XVIII tantsupeo pealavastaja
Ene Jakobson - liigi üldjuht
Ilma Adamson - VII koolinoorte tantsupeo pealavastaja ja liigi üldjuht
Lille-Astra Arraste - Liigi üldjuht ja liigijuhi assistent
Juris Žigurs - Tantsupidude üld-juht korraldaja
Liia Palmse - Tantsupidude liikumis- ja võimlemisrühmade üldjuht
Ülle Feršel - Rahvakultuuri Arendus- ja Koolituskeskuse tantsu peaspetsialist
Lembit Melles - rahvatantsujuht ja kauaaegne Rahvaloomingu Maja tantsumetoodik
Mati Kukk - rahvatantsujuht ja tantsupidude liigijuhi assistent
Ilka Tomingas - liigi üldjuht
Aleks Raja - liigi üldjuht
Rein Kippar - liigi üldjuhi assistent
Ehalaine Vooremaa - liigi üldjuhi assistent
Tiivi Lepik - Raplamaa rahvatantsuõpetaja
Anita Kreen - rahvatantsuõpetaja
Elfriede Nikolai - Pärnu rahvatantsuõpetaja


Kuupäevaga   seotud sündmused:Olulisemad sündmused:

Rahvatantsuselts Pääsuke 40 juubel

23. november 2019, Alexela kontserdimaja

Loe veel Rahvatantsuansamblite Liidu kontsert

23.-24. november 2019

Loe veel Ilma Adamsoni tantsude võistutantsimine

30. november 2019

Loe veel Ilma Adamsoni juubelikontsert "Selle ilosa ilma päält.."

01. detsember 2019, Alexela Kontserdimaja

Loe veel ERRSi aastapäevakontsert ja aastatunnustuste üleandmine

07. detsember 2019, Mustamäe Kultuurikeskus Kaja

Loe veel Jõhvi naisrühm Gevi 55. juubelikontsert "Aja mustrid ja värvid"

07. detsember 2019 kell 15.00, Jõhvi Kontserdimaja

Loe veel III Võru talvine tantsupäev „Egast nukast kerko man“

08. detsember 2019, Võru

Loe veel A. Raudkatsi tantsude võistutantsimise festival

14.-15. veebruar 2020

Loe veel TÜ Rahvakunstiansambli 75. aastapäeva juubelikontsert

14. märts 2020, Tartu

Loe veel XII Eesti naisrühmade ja III Eesti neiduderühmade võistutantsimine

25.-26. aprill 2020, Harku vald, Harjumaa

Loe veel II Seto Tantsopidu KAGOH KUL`ATASÕ`

27. juuni 2020, Värska

Loe veel Pärimustantsu festival Pärimuse Pundar

27.-28. juuni 2020

Loe veel Tantsuansambel Tuisuline 70. aastapäeva kontsert

10. aprill 2021, Tallinn

III Eesti Naiste Tantsupidu

13. juuni 2021