Tantsumemm toob oma õpilased taas lavale kokku

Maaleht 13. märtsil
13. märtsil oma 85. sünnipäeva tähistava Helju Mikkeli hääl murdub. Oma elutööst rääkimine pole eakale tantsujuhile kerge.
See aga ei näita, et kõnealune elutöö, peatselt 65aastaseks saav Tartu ülikooli rahvakunstiansambel tähendab Mikkelile midagi kurba või halba. Tegelikkus on sootuks vastupidine — naise mälestused on sedavõrd helged, et pitsitavad hinge vaat et sama valusalt kui mõni nukker meenutus.

“Minu tantsijad on mulle kõige südamelähedasemad inimesed perekonna kõrval,” nendib Helju Mikkel, kes kutsuti ülikooli tantsurühma etteotsa 1953. aasta kevadel. Senine juhendaja läks lapsepuhkusele ning Mikkel võttis neli paari — ühe juura- ja kolm matemaatikatudengit oma partneritega — enda hoole alla.
Ta ise nimetab seda juhuseks, aga kindlasti väga õnnelikuks juhuseks. Üheskoos kasvatati rühm nii arvu kui oskuste poolest aina kogukamaks ja silmapaistvamaks. Anti kontserte, käidi kinnisest Nõukogude ajast hoolimata välismaal esinemas ja laoti alusmüür traditsioonidele, mis on kestnud tänaseni.
Näiteks karikakrapäev, mil ülikooli lõpetavad ja vähemalt kolm aastat tantsinud noored suurde ellu saadeti. Ning sünnipäevapeod, kus õnnitluslauluna kõlab Mikkeli enda loodud “Jää Lindana julgeks ja kangeks kui Kalev — nii kõlab sulle me tervituslaul!”.

Hõlbus õlalevise
Üks sadadest Helju Mikkeli õpilastest on Ülenurme gümnaasiumi direktor Olev Saluveer. Temagi nimetab naist Memmeks — nagu ka kõik ülejäänud, kellel on olnud au Mikkeli tantsutundides käia.
“Õppisime Memmelt väga palju,” kinnitab Olev Saluveer. “Nii käitumist ja suhtlemist kui ka traditsioonide ja eestlaste kultuuripärandi väärtustamist.”
Ning muidugi tantsimist. Seda õpetas Mikkel sedavõrd edukalt, et kui Olev Saluveer ja teised temaga koos ülikooli ajal tantsinud mehed-naised viimase tantsupeo jaoks üle 33 aasta taas kokku tulid, polnud tantsupausi tasa tegemine mingi kunsttükk.
“Eks me algul ikka kõhklesime, kas saame tantsitud, aga saime,” rõõmustab Saluveer.
“Memme trennidest saadud põhi oli nii tugev ja lihased tööks valmis, nõnda et näiteks partneri õlale tõstmine polnud mingi probleem.”
Tartu ülikooli rahvakunstiansambli praegune juhendaja Aveli Asber on liialt noor, et Helju Mikkeli ajal rühmas tantsinud olla.

Kärkida pole mõtet
Sellegipoolest on Memme väärt õpetused ka temani kandunud — kas või Mikkeli kirjutatud raamatus leiduvate ja tantsujuhile ääretult vajalike nõuannete kaudu.
“Olen sellest raamatust endale palju asju kõrva taha pannud,” kostab Asber.
Ka Mikkel möönab, et on oma tantsunoortelt palju tarkust ammutanud.
“Nad õpetasid mulle, et kõike tuleb teha mitte kurja, vaid heaga,” meenutab praegu Tartumaal Haldja talus elav naine. “Ja seda, et kärkimisel pole mõtet — siis on tulemuseks vaid tühi töö.”
Mikkeli ja tema tantsuansambli ühine sünnipäevakontsert toimub kevade alguse päeval, 20. märtsil Vanemuise väikeses majas. Lavale astuvad nii rühma praegused kui endised tantsijad ning teiste tantsude hulgas tuleb esitusele ka neli näidet Mikkeli loomingust.
Memm ise sõidab samuti Haldjalt Tartusse — ootusärevus hinges, nagu ta tunnistab.
“Tahan nende kõigiga jagada kohtumisrõõmu ja neid tänada,” kostab Helju Mikkel. “Olen südames väga õnnelik, et nende käsi hästi käib, ning loodan, et ka nemad tunnevad meie koosveedetud aja üle rõõmu.”
Selles ei tarvitse tal isegi kahelda — tunnevad, ja kuidas veel!

Anneli Aasmäe

Kuupäevaga   seotud sündmused:Olulisemad sündmused:

Tantsulavastus "Õnneotsija"

11.-12. juuli 2020, Võrumaa

Loe veel Pärimustantsu festival Pärimuse Pundar

05.-06. september 2020

Loe veel XII Eesti naisrühmade ja III Eesti neiduderühmade võistutantsimine

19.-20. september 2020, Harku vald, Harjumaa

Loe veel RKS Kirmase 35.juubelikontsert "Soovide puu"

14. november 2020, Pärnu

Loe veel Tallinna Prantsuse Lütseumi tantsuansambel Leesikad 15 - kontsert-lavastus "Elumere ainetel"

25. september 2020, Tallinn

Loe veel Tallinna Huvikeskus Kullo tantsuansambel Sõleke tantsuetendus TIINA ja MARI

15. november 2020

Loe veel Uute tantsude konkurss 2020

21. november 2020, Paide

Loe veel Rahvatantsuansambel Tarvanpää juubelikontsert

15. mai 2021, Rakvere

Loe veel IV Kagu-Eesti tantsupidu

30. mai 2021, Põlva

Loe veel Tantsuansambel Tuisuline 70. aastapäeva kontsert

10. aprill 2021, Tallinn

Rahvatantsuansambel Kajakas 70.aastapäeva kontsert

24. aprill 2021, Pärnu

Loe veel Meeste tantsupidu MTP4

05.-06. juuni 2021, Rakvere

Loe veel III Eesti Naiste Tantsupidu

13. juuni 2021

Loe veel II Seto Tandsopido KAGOH KUL`ATASÕ`

26. juuni 2021, Värska

Loe veel TÜ Rahvakunstiansambli 77. aastapäeva kontsert

19. märts 2022 ERM

Loe veel Tartumaa tantsupidu “Päev Emajõel”

05. juuni 2022, Tartu

Loe veel XIII noorte laulu- ja tantsupidu

1.-3. juuli 2022