Maailmarändur vaimustus eesti folkloorist

Rein Sikk 29. juuni Eesti Päevalehes
Kui Inglismaa tantsuõpetaja Chris Davis sattus viie aasta eest Tallinnast Viljandi pärimusmuusika festivalile sõitvasse erirongi, sai ta šoki. „Mind on petetud, ma olen absoluutselt vales kohas,” leidis mees, kes enne Eestit oli käinud viiekümne viies maailma riigis alates Euroopast ja lõpetades Aafrika, Austraalia ja Aasiaga. Paljudes paikades oli Chris vaimustunud kohalikust folkloorist, sest ta leiab, et just folkloor avab rahva tõelise hinge ja sisu.

Esimeseks Ida-Euroopa riigiks, kus külastada pärimuskultuuri festivali, valis ta välja Eesti, sest sattus internetis surfates täiesti juhuslikult Viljandi folgi koduleheküljele ja see meeldis talle. Aga nüüd see rong… triiki täis noori inimesi!
„Olin tõeliselt heitunud ja mõtlesin, et satun mingile roki-kontserdile, sest Inglismaal lähevad folkloorifestivalile vaid inimesed, kellel vanust üle viiekümne,” meenutab Chris praegu naerdes. Aga juba Viljandis esimese lava juures kaasa tantsima hakates sai ta aru: see on absoluutselt õige koht.

Särav tantsuõpetaja
Nüüd on Inglismaal Norwichi ülikoolis tehnikuna töötav Chris oma üleilmsetest reisidest suuremas osas loobunud, küll aga võib teda tihti leida Eestist. Nii Viljandi folgilt kui ka sealsest etnolaagrist rahvamuusikat õppimas, üldlaulupeolt, rääkimata hiljutisest meeste tantsupeost Rakveres. Kõikjal paistab ta silmadest eriline sära.
„Uskuge mind, kusagil mujal maailmas ei hoita oma folkloori nii hästi kui Eestis, kusagil mujal ei ole sellist identiteeti. Ja Eestis pole mitte ainult tugev oma rahva identiteet, vaid igal piirkonnal, igal külal on oma identiteet ja soov teistest erineda,” räägib Chris Võrumaal Vastseliina ligiduses, kus ta parasjagu kena suvepäeva veedab.

Ta rõhutab, et Inglismaal on tal isegi folkloorihuviliste seltskondades raske Eestis kogetut selgitada, sest keegi ei usu. „Laulupeo rongkäik, mis kestab viis tundi, ühendkoor, kuhu kuulub mitukümmend tuhat lauljat, kõik see tundub minu Inglismaa tuttavatele absoluutselt võimatu, rääkimata meeste tantsupeost.”
Viimasena nimetatud teema puhul saab Chris hulk aega naerdes seletada, et algul peeti tema meeste tantsupeole minekut mingiks eriliseks äkki tekkinud geiparaadi huviks, siis ar­vati, et tegemist on new age’i puukallistajate kokkutulekuga. „Aga mehelikkus, mis meestes on mujal maailmas kadunud, on teie meestes alles, ja millisel vägeval ja mehelikul moel!” sõnab Chris. Tema sõnul on muu Euroopa mehed muutunud naiselikuks ja kardavad rahvatantse tantsima hakates paista veel enam naiselikud. Rääkimata hirmust, et teise mehe puudutamist seostatakse veidrate tagamaadega.

„Eesti festivalides on ühendatud nii modernne kui ka ürgne, alates kas või regilaulust, mis kannab suurt väge. Aga kindlasti peaksite seda kõike märksa paremini ja märksa enam Euroopale ja maailmale tutvustama,” leiab Chris.

Chris fännib ka inglise rahvatantse ja õpetab neid nii oma kodumaal kui ka nüüd Eestis. Siin on tema koolitustest osa saanud ligi sadakond inimest.

Kaunis on Kirikumäe järve paadisillal vaadata, kuidas veidi püknilise kehaehitusega Chris korraga sirgeks tõmbub, paukselt suisa aadelliku kehahoiaku võtab ja kujuteldavale partnerile kummardab. Tema õpetatavad tantsud lähevad tagasi isegi 17. sajandisse. „Ja uskuge mind, enamik eestlasi, kellele olen inglise tantse õpetanud, teavad nüüd meie folkloorist enam kui inglased ise,” märgib ta.

Kaerajaani saadik
•• Hiljaaegu liitus Chris kaerajaani Euroopasse viimise kampaaniaga, millel on nüüdseks enam kui 20 000 osalenut.
•• Juba mõne aasta eest tantsis ta eesti tuntuimat tantsu Inglismaa ühe piirkonna kõrgeimas mäetipus, seekord sai samasuguse au osaliseks Suur Munamägi.
•• „Hakkan rõõmuga eesti kaerajaani saadikuks Inglismaal ning püüame oma tantsijatega selle tantsu selgeks õppida. Pole välistatud, et tantsime seda vanas inglise stiilis,” lausub Chris naerusuiselt.
•• „Just huumoritaju, mis on eestlastel ja inglastel tõesti ülimalt sarnane, teeb minu suhtlemise siin väga lihtsaks,” jätkab ta teemat. „Ja kui palju on maailmas inimesi, kes ei mõista absoluutselt mingit huumorit!” ütleb ta pead vangutades ja käsi laiutades.

Kuupäevaga   seotud sündmused:Olulisemad sündmused:

Noorte segarühm Keerutajad 10 juubelikontsert

 9. juuli kell 18:00 Paide vallimäel

Loe veel Pärimustantsu festival Pärimuse Pundar

05.-06. september 2020

Loe veel XII Eesti naisrühmade ja III Eesti neiduderühmade võistutantsimine

19.-20. september 2020, Harku vald, Harjumaa

Loe veel Tallinna Prantsuse Lütseumi tantsuansambel Leesikad 15 - kontsert-lavastus "Elumere ainetel"

25. september 2020, Tallinn

Loe veel III Eesti Naiste Tantsupeo PereLugu seminarid

3.-4. oktoober 2020 Tartus H. Treffneri Gümnaasiumis ja Tallinnas Pelgulinna Gümnaasiumis

Loe veel Meeste tantsupidu 4 venda tantsude õppeseminarid

10. ja 11. oktoobril 2020 Tallinnas ja Tartus

Loe veel VI Eestimaa võimlemispidu "Kingitus" seminar

17. oktoober Tartu, Turu tn Spordihoone

Loe veel VI Eestimaa võimlemispidu "Kingitus" seminar

18. oktoober 2020. Tallinn, Kalevi Spordihall

Loe veel Meeste tantsupidu 4 venda tantsude õppeseminarid

 31. oktoobril ja 1. novembril 2020 Tallinnas ja Tartus

Loe veel RKS Kirmase 35.juubelikontsert "Soovide puu"

14. november 2020, Pärnu

Loe veel Uute tantsude konkurss 2020

21. november 2020, Paide

Loe veel Kalev Järvela 60. sünnipäeva tähistamine kontsertlavastusega "Sina jõuad kaugemale"

12. detsember 2020, Tallinnas Salme kultuurikeskuses

Loe veel Rahvatantsuansambel Tarvanpää juubelikontsert

15. mai 2021, Rakvere

Loe veel IV Kagu-Eesti tantsupidu

30. mai 2021, Põlva

Loe veel Tantsuansambel Tuisuline 70. aastapäeva kontsert

10. aprill 2021, Tallinn

Rahvatantsuansambel Kajakas 70.aastapäeva kontsert

24. aprill 2021, Pärnu

Loe veel Meeste tantsupidu 4 venda

05.-06. juuni 2021, Rakvere

Loe veel III Eesti Naiste Tantsupidu

13. juuni 2021

Loe veel II Seto Tandsopido KAGOH KUL`ATASÕ`

26. juuni 2021, Värska

Loe veel VI Eestimaa võimlemispidu "Kingitus"

4. juuli 2021 Tallinnas, Kalevi Keskstaadionil

Loe veel Tantsuansambel Lee 40. juubelikontsert "Ainuke aeg"

 10. juuli 2021 Prangli saarel

Loe veel Tantsulavastus "Õnneotsija"

10.-11. juuli 2021, Võrumaa

Loe veel TÜ Rahvakunstiansambli 77. aastapäeva kontsert

19. märts 2022 ERM

Loe veel Tartumaa tantsupidu “Päev Emajõel”

05. juuni 2022, Tartu

Loe veel XIII noorte laulu- ja tantsupidu

1.-3. juuli 2022