XII noorte laulu- ja tantsupeo "Mina jään" Rahvamuusikapidu

 

Tere tulemast Rahvamuusikapeole!

 

Seekordse noorte laulu- ja tantsupeo nimi kannab endas selgelt ka rahvamuusika väärtusi. Rahvamuusika on minu maa muusika, mida siinsed inimesed on läbi aja oma kodudes harrastanud ja edasi kandnud. Selles traditsioonis on minu juured ehk muusikaline emakeel. "Mina jään" on lubadus rahvamuusikat väärtustada ja hoida ning kinnitab, et meil on traditsiooniga isiklik side ja oleme sellele leidnud tänapäevase tähenduse. Loodan, et Rahvamuusikapidu aitab noortel pillimängijatel seda sidet ja tähendust leida!

Rahvamuusikapeolised jagunevad vastavalt ansamblite koosseisule kuue pilliliigi vahel: kandled, viiulid, lõõtspillid, näppepillid, akordionid ja koondorkester. Igal liigil on oma 5-7 palast koosnev repertuaar. Kuigi peole pääsemise eelduseks on ühe liigi repertuaari omandamine, võib näiteks koondorkestri mängija soovi korral osaleda ka mõnes muus pilliliigis, muidugi juhul, kui ta tõesti suudab lood selgeks saada ja proovides kaasa lüüa. Sellel peol soovitan kõikidel juhendajatel ja mängijatel tutvuda ka koondorkestri lugudega, sest paljud neist on väga lihtsad ja kaasa mängitavad kõikidel pillidel ning abivägi on ühisesse orkestrisse alati teretulnud. Selle hõlbsustamiseks on siin leheküljel koos kõikide liikide repertuaar!

Kuna rahvamuusika üks peamisi funktsioone on läbi aja olnud tantsuks mängimine, toimub Rahvamuusikapidu sel korral seal, kus on tantsijad ehk Tantsupeo juures. Sellest lähtuvalt on Rahvamuusikapeo repertuaari läbiv joon tantsulisus. Tantsuks mängimine erineb aga paljuski harjumuspärasest musitseerimisest. Seepärast pöörame tantsuks mängimise eripärale tähelepanu juba õppeprotsessis. Mitmed meil kavas olevad tantsulood on ka Tantsupeo pärimustantsude repertuaaris, mida tantsupeolised just Rahvamuusikapeol päriselt tantsida saavad.

Rahvamuusikapidu saab olema eelkõige oma liigijuhtide nägu, kellest igaüks tutvustab siin noodiraamatus lähemalt ka oma repertuaarivalikut ja ootusi. Lisaks eelpool mainutud tantsulugudele koosneb peo repertuaar üldjoontes pärimuslikest ja rahvalikest lugudest ning on ka palju autoriloomingut ja teiste maade muusikat.

Rahvamuusikapeol on sel korral üks ühine pikk kontsert, kus kõik pilliliigid oma kavaga esinevad. Kontsert toimub Tantsuväljaku kõrval Poolamäe pargis, kuhu püstitatakse Rahvamuusika Lava.

Soovin teile põnevat repertuaariga tutvumist ning palju jõudu ja vastupidavust lugude õpetamisel oma noortele mängijatele!

 

Juhan Uppin

Rahvamuusikapeo loominguline juht

 

Vaata ka: 

- peole pääsenud kollektiivid

- repertuaar

- info osalejale

- toimkond ja kontaktid