Eesti Koorijuhtide Liit ning Eesti Rahvatantsu ja Rahvamuusika Selts on algatanud kampaania
TANTSUJUHT ON ELUKUTSE / KOORIJUHT ON ELUKUTSE
tõstmaks esile koori- ja rahvatantsujuhtide töö olulisust ning suurendamaks nende elukutsete väärtustamist ja nähtavust.
Kampaania käigus seame fookusesse juhendajate igapäevase töö tegeliku sisu, nende oskuste ja panuse väärtuse ning väärilise ja kvalifikatsioonile vastava töötasu.
Selleks kohtuvad koorijuhtide liidu ja rahvatantsu ja rahvamuusika seltsi esindajad kõigi Eesti omavalitsus- ja koolijuhtidega, et selgitada elukutse eripärasid ning rõhutada juhendajate tähtsust koorilaulu ja rahvatantsu harrastuse ja traditsioonide säilimisel. Eesmärk on tagada, et koori- ja tantsujuhtide töö oleks jätkusuutlikult toetatud nii riigi, tööandjate kui ka harrastajate tasandil.
Kohtumised loovad aluse aruteluks, kuidas tuua rohkem noori koori- ja tantsujuhi elukutse juurde ning kindlustada, et ka 2039. aasta laulu- ja tantsupeol oleks piisavalt juhendajaid, kes harrastajaid peoks ette valmistavad.
Statistikaameti andmetel oli 2023. aastal Eestis:
35 577 koorilauljat | 915 koorijuhti | 21 563 rahvatantsijat | 674 tantsujuhti |
PROBLEEMID, MILLEGA SILMITSI SEISAME
EBAÕIGLANE TÖÖTASU JA VÄHENE VÄÄRTUSTAMINE
- Koori- ja tantsujuhtide tasu ei ole vastavuses nende väljaõppega. Elukutsete sisu mõistetakse tööandjate poolt erinevalt ning vähene märkamine ja üksiolemise tunne on aluseks juhendajate läbipõlemisele.
- Sõltuvalt piirkonnast võib juhendajate tunnitasu erineda kuni 10-kordselt.
- Koolides tasustatakse koori- ja tantsujuhte kui huviringi juhendajaid madalamalt kui muusika- ja liikumisõpetajaid, kuigi tööd tuleb selleks teha tihtipeale rohkem.
JÄRELKASVU PUUDUS
- Enamik praegustest juhendajatest lähenevad pensionieale või juba on seal. Üha vähem noori aga asub koorijuhiks või tantsujuhiks õppima, sest neid elukutseid ei nähta prestiižsete ega perspektiivikatena.
- Koori- ja tantsujuhid muutuvad valdkonna kaasarääkijatena üha passiivsemaks, sest on kaotamas usku töö- ja palgatingimuste muutumiseks.
VÄIKSEMATE PIIRKONDADE VÄLJASUREMINE
- Äärealadel ja väiksemates kohtades ei ole enam eestvedajaid, kes jätkaksid eelkäijate tööd. See viib nendes piirkondades harrastuse väljasuremiseni.
- Tulevased koori- ja tantsujuhid ei näe võimalust kolida keskustest kaugemale, sest sissetulek ei võimalda väiksemates kohtades ära elada.
LAHENDUSED, MILLENI SOOVIME JÕUDA
PLAAN JÄRELKASVU TAGAMISEKS
- Töötada koostöös kultuuriministeeriumi ning haridus- ja teadusministeeriumiga välja süsteem, mis kindlustab juhendajate koolitamise ja toetamise ning meelitab noori tundma huvi koori- ja tantsujuhi elukutse vastu.
TIHE KOOSTÖÖ KOHALIKE OMAVALITSUSTEGA
- Kultuuri olemasolu ei tohi sõltuda sellest, kas omavalitsusjuht vahetub või mitte. Selleks plaanime töötada välja põhimõtted, kuidas kohaliku tasandi arengukavades kajastada rahvakultuuri tähtsust.
- Olla tihedas koostöös kultuurikeskuste ja tööandjatega, neile tutvustada koori- ja tantsujuhi elukutse eripärasid ning selgitada palga kujunemise põhimõtteid.
LIITU MEIE MISSIOONIGA!
Kutsume kõiki huvilisi, sealhulgas juhendajaid, tööandjaid, poliitikuid ja kultuurivaldkonna esindajaid, kaasa mõtlema ja tegutsema selle nimel, et koori- ja tantsujuhiks olemine oleks au sees – elukutse, mis on Eesti kultuuri ja traditsioonide kestmise tugisammas ka tulevikus.
Harrastaja
- Toeta oma juhendajat – märka ja tunnusta! Anna tagasisidet ja näita, et hindad juhendaja panust. Tunnustus on lihtne, kuid selle mõju suur!
- Räägi kaasa kultuuri säilimisel! Hoia oma kohaliku kultuuri traditsioone elus ja jaga oma lugu, miks rahvatants või koorilaul on oluline.
- Ühtehoidev kogukond! Aita kaasa noorte kaasamisele ja innusta neid järelkasvu tagamisel.
Juhendaja
- Kõnele oma töö väärtusest! Ole oma töö häälekas saadik – selgita oma töö sisu ja keerukust tööandjale, koolijuhile ja kogukonnale.
- Hoia end ja oma kollektiivi! Võta aega enesearenguks ja kutsu ka oma kollektiivi liikmeid arendavatele sündmustele, et hoida vaim värske.
- Koostöö teeb tugevaks! Jaga oma muresid ja lahendusi teiste juhendajatega, osale valdkonna aruteludes, et tagada selle tulevik.
Tööandja
- Austa ja väärtusta juhendaja tööd! Pea kinni lubadustest, paku väärilist töötasu ja julgusta töötajat. Hea juhendaja väärtus väljendub tugevates kollektiivides.
- Loo pikaajaline toetus juhendajatele! Räägi kaasa kohaliku kultuuri arengukavade kujundamisel, et traditsioonid saaksid kesta.
- Aktiivne koostöö hoiab kultuuri elus! Jälgi, et koori- ja tantsujuhid saaksid töökeskkonnas vajaliku toe ja teavita regulaarselt otsustajaid nende panusest ja olulisusest.