
ERIKA PÕLENDIK
kutsespetsialist
telefon: 520 2751
e-post: erika@errs.ee
Miks omada tantsuspetsialisti kutset?
Tantsuspetsialist on loominguline töötaja, kes õpetamise ja/või tantsuloome kaudu väärtustab tantsu- ja kultuuritraditsiooni nii harrastuslikul kui professionaalsel tasemel. Tema töö sisuks on tantsuoskuste, kehalise teadlikkuse, eneseväljendus- ja sotsiaalsete oskuste arendamine.
Eesti Rahvatantsu ja Rahvamuusika Selts peab oluliseks ning suunab ka tööandjaid väärtustama tantsuspetsialisti kutset ning seeläbi seadma olulisele kohale juhendaja pideva enesearengu ning huvi spetsialiseeruda eesti rahvatantsu õpetamise eripäradele.
Tantsuspetsialisti kutse olemasolu on eelduseks riikliku palgatoetuse taotlemiseks rahvatantsurühmade juhendajatele.
Tantsuspetsialisti kutse omandamiseks Eestis on kaks võimalust: õppida kõrgkoolis või taotleda kutsetunnistust Eesti Tantsukunsti ja Tantsuhariduse Liidust või Eesti Rahvatantsu ja Rahvamuusika Seltsist. Viimane on seejuures ainus organisatsioon, mille kaudu on võimalik tõendada oma oskuseid ja teadmisi spetsialiseerumisel eesti rahvatantsule.
Tantsuspetsialisti kutse omandamine kõrgkoolis
Tallinna Ülikooli koreograafia õppekava bakalaureuseõppe ja Tartu Ülikooli etenduskunstide õppekava rakenduskõrgharidusõppe lõpetajate lõputunnistusele tehakse alates 2019. aastast märge tantsuspetsialisti kutse 6. taseme omandamise kohta;
Tallinna Ülikooli koreograafia õppekava magistriõppe ning Tartu Ülikooli kunstide ja tehnoloogia õppekava magistriõppe lõpetajate lõputunnistusele tehakse alates 2019. aastast märge tantsuspetsialisti kutse 7. taseme omandamise kohta.
Tantsuspetsialisti kutse omandamine läbi kutsetunnistuse taotlemise
Eesti Tantsukunsti ja Tantsuhariduse Liidu kaudu on võimalik taotleda tantsuspetsialisti 5., 6., 7. ja 8. taseme kutset.
Eesti Rahvatantsu ja Rahvamuusika Seltsi kaudu on võimalik taotleda tantsuspetsialisti 5., 6., 7. ja 8. taseme kutset spetsialiseerumisega eesti rahvatantsule.
KUTSETASEMED
- 5. taseme tantsuspetsialist on väiksema kogemusega ning võib vajada juhendamist
- 6. taseme tantsuspetsialist tegutseb iseseisvalt, tal on erialane väljaõpe või pikaajaline töökogemus
- 7. taseme tantsuspetsialist on valdkonna arendaja (koolitaja, mentor), kes teeb lavastusi, loob koreograafiaid ning viib läbi valdkondlikke projekte
- 8. taseme tantsuspetsialist on valdkonna eestvedaja, kogukonna looja, laiaulatusliku mõjuga valdkonna arendaja
MIs on kutsesüsteem?
Kutsesüsteem on osa Eesti kvalifikatsioonisüsteemist, mis seob haridussüsteemi tööturuga ja aitab kaasa elukestvale õppele ning tööalase kompetentsuse arendamisele, hindamisele, tunnustamisele ja võrdlemisele.
Kutsesüsteemi eesmärk on toetada töötajate konkurentsivõimet, olla tugistruktuuriks haridussüsteemile, aidata kaasa inimeste kompetentsuse hindamisele ning muuta kutsed riigisiseselt ja rahvusvaheliselt võrreldavaks.
Kutsestandardi eesmärk on öelda, milline peaks olema töötaja kompetentsus oma erialal edukalt tegutsemiseks ning annab inimesele võimaluse lasta oma kompetentsust hinnata.
Kutsetunnistuse omamine on vabatahtlik ning ei ole töötamise eeltingimus, kuid tööandja võib teatud ametikohtadele nõuda kutsetunnistuse olemasolu. Kutsestandard aitab tööandjatel värvata sobivate ja tõendatud teadmiste ja oskustega töötajaid, planeerida nende arengut, hinnata kompetentsust ja koostada ametijuhendeid.