KOOLITUSKESKUSE ROLL
ERRS-i juurde loodud koolituskeskuse roll on korraldada ja koordineerida Eesti rahvatantsu- ja rahvamuusikakollektiivide juhtide professionaalset koolitamist. Seeläbi aitab koolituskeskus kaasa seltsi eesmärgile hoida oma vastutusvaldkondi hoitu, hinnatu ja elujõulisena. Koolitusvajaduste kaardistamiseks ja koolituste korraldamiseks teeb ERRS tihedat koostööd Eesti Laulu- ja Tantsupeo Sihtasutuse, Eesti Rahvakultuuri Keskuse, Tallinna Ülikooli ja Eesti Pärimusmuusika Keskusega, ning arvestab rahvatantsu- ja rahvamuusikajuhtide tagasisidega koolitusvajaduse kohta.
ERRS korraldab erinevais Eesti paigus toimuvaid rahvatantsu- ja rahvamuusikajuhtidele suunatud erialaseid koolitusi, mille käigus aidatakse kaasa valdkonna arenguprotsesside elujõulisusele ja valdkonnas tegutsevate spetsialistide taseme ning oskuste tõstmisele (endine mentorprogramm).
Protsessi käigus saavad kollektiivijuhid asjatundlikku nõustamist, omandavad uusi oskusi ning teevad selle tulemusena professionaalsemat tööd. Seeläbi ühtlustub juhtide ja tõuseb kollektiivide tase ning toimub nii erialane kui ka isiklik areng.

David Truusa
koolitusjuht
telefon: 5557 0002
e-post: david@errs.ee
Koolitusplaani koostamine
ERRS-i koolituskeskus avaldab iga aasta augustiks algava hooaja koolitusplaani, mille koostamisel on lähtutud valdkonna kaardistatud vajadustest ja probleemidest. Koolitusi korraldatakse hooaja jooksul üle kogu Eesti, et viia need osalejatele võimalikult lähedale ning lähtuda seejuures piirkondlikest eripäradest ja vajadustest.
Koolitusplaani koostamisse on võimalik panus anda kõigil maakondlikel rahvakultuurispetsialistidel, omavalitsuste ja nende allasutuste kultuurijuhtidel, piirkondlikel rahvatantsu- ja rahvamuusikaühendustel jt sarnastel organisatsioonidel hiljemalt 31. maiks. Võimaluse korral saab koolitusplaani lisada koolitusi ka hooaja jooksul.
Koolituskeskus ootab ettepanekuid ja soove koolituste korraldamiseks järgmistel teemadel:
Rahvatantsu valdkond
autorilooming, lavatants
Eesti rahvatantsu põhisammud ja terminoloogia
erinevad treeningstiilid
kehakool, rütm ja koordinatsioon
kompositsioon ja lavastamine
pärimustants, seltskonnatants
rahvapärimus (kalendritähtpäevad, kombed)
rahvarõivaste kandmine
rahvatantsu ja rahvamuusika seosed
tantsukirjelduste koostamine ja lugemine
tantsuõpetuse metoodika
treeningtunni ülesehitus
töö kollektiiviga, selle analüüs ja juhi eetika
Rahvamuusika valdkond
erinevate pillide õpetus (viiul, erinevad kandled, torupill, plokkflööt, kontrabass, rütmipillid, mandoliin, kitarr, lõõtspill, karmoška jmt)
erinevate (rahva)pillide valmistamine (rahvalikud puhkpillid, kandled)
orkestri dirigeerimise alused ja rütmika
rahvamuusika ja –pillide ajalugu, etnomusikoloogia
rahvamuusika ja rahvalaul
rahvamuusika seadmine, orkestreerimine
rahvamuusika õpetamise metoodika
rahvamuusikaansambli loomine, juhendamine ja koosmäng
rahvatantsu ja rahvamuusika seosed
Koolitusettepanekuid saab esitada läbi aasta ERRS-i koolitusjuhile aadressil david@errs.ee. Sooviavalduses võib välja tuua ka eelistatud koolitajate nimed, mille puhul tuleks lähtuda järgmistest põhimõtetetest, et koolitaja on:
- valdkonnas tegev tippspetsialist;
- metoodilist abi osutav õpetaja, metoodik ja nõustaja;
- kõrgel tasemel ning oma oskusi tõestanud teoreetik ja praktik;
- omandanud tantsuspetsialisti 7. või 8. taseme kutsetunnistuse spetsialiseerumisega eesti rahvatantsule või rahvamuusikajuhi pädevustunnistuse.