Uute tantsude konkursi lõppvooru pääses 35 tantsu
2022. aasta uute tantsude konkursile laekus 98 tantsu. Videovooru žürii tulemuste põhjal pääseb neist 35 konkursi lõppvooru, mis toimub 21. jaanuaril Paide Muusika- ja Teatrimajas.
Konkursi žürii koosseisus Karmen Ong, Elo Unt, Ülle Feršel ja Karin Soosalu hindasid laekunud tantse viie palli süsteemis. Nende hinnangute põhjal pääsevad konkursi lõppvooru 35 tantsu kolmes erinevas kategoorias.Lõppvooru pääsenud tantsud märksõnade kaupa tähestikulises järjekorras:LASTETANTSUDAurukatel
Kullipolka
Mäng
Noored
Orkester
Pere
Päike
Varas
LIHTSAMAD TÄISKASVANUTE TANTSUDJaan
Järva juulad
Keerutus
Kokku
Külapidu
Loe
Morpho
Mäella
Nukid ja kannid
Paljukesti
Pärnumaa reinlender
Rõõm
Taignarull
KEERULISEMAD TÄISKASVANUTE TANTSUDHetked
Ilus ole(d)!
Kammajaa
LL reinlender
Mede Mari
Pai
Pööripäev
Ristpulgad
Sügisene
Torupilli Jussi Valts
Tähistaevas
Tühikargaja
Vindiga
Ära mind lahti lase
Eesti Rahvatantsu ja Rahvamuusika Selts kuulutab välja uute tantsude konkursi 2022
Sel korral peetakse konkurss tähistamaks Ullo Toomi 120. sünniaastapäeva. Konkursi eesmärgiks on saada uut, eesti rahvatantsust lähtuvat repertuaari erinevatele rühmaliikidele. Tantse võivad konkursile esitada kõik huvilised. Tantsijate arv kompositsioonis ei ole piiratud. Saatemuusikana tohib kasutada eesti rahvamuusikat, selle töötlusi või eesti rahvamuusikast inspireeritud eesti autorite loomingut. Konkursil osalemiseks tuleb esitada tantsust video hiljemalt 7. novembriks.
Konkursile esitatud tööd ei tohi olla ühelgi viisil honoreeritud. Varasematel konkurssidel äramärkimata jäänud tantsud võivad osaleda.
Uute tantsude konkurss koosneb kahest voorust:
1. Videovoor – žürii valib video teel esitatud tantsude hulgast parimad konkursi lõppvooru.
2. Lõppvoor – avalik kontsert, kus tunnustatakse parimaid tantse. Kontserdi toimumise koht selgub 2022. aasta sügiseks.
Konkursil osalemiseks palume täita elektrooniline ankeet (https://forms.gle/jaBf46UyCQzDetCcA) ning laadida videofail üles Dropboxi keskkonda (https://tinyurl.com/utk-2022), kasutades faili nimena märgusõna, nt kuuseke.
Konkursi lõppvooru pääsenud tantsuautorid peavad lisaks esitama tantsu helifaili .wav või .mp3 formaadis ning tantsu konspektiivse kirjelduse (täpsed nõuded saadetakse autorile koos finaalvooru pääsemisega).
Tantsu konkursile esitamise nõuded
Tantsu loomiseks peab koreograaf küsima muusika (ja sõnade) autoritelt lihtnõusolekut nende loomingu täiendamiseks tantsuga.
Tantsu video peab olema filmitud selliselt, et see annab selge ülevaate tantsu kompositsioonist: filmitud soovitatavalt eest keskelt ja tantsupõrandast kõrgemalt, et oleks võimalik pidevalt näha kogu rühma tegevust. Video on filmitud horisontaalselt (landscape) ning ühe võttega. Juhul, kui rühm ei saa osaleda lõppkontserdil, kasutatakse eelvooru esitatud videot.
Tantse saab konkursile esitada järgnevates kategooriates:
1. Lastetantsud (tants on mõeldud lasteaia-, algkooli- või põhikooliealistele lastele)
2. Lihtsamad täiskasvanute tantsud (tants on tehniliselt lihtsam ning sobib tantsimiseks algajatele, väiksema kogemusega või eakamatele tantsijatele)
3. Keerulisemad täiskasvanute tantsud (tants on tehniliselt keerukam ning sobib tantsimiseks kogemustega tantsijatele)
4. Ullo Toomile pühendatud tantsud*
* Sellesse kategooriasse saab esitada tantse, mis lähtuvad Ullo Toomi poolt kogutud rahvatantsudest, on nende seaded või arendused. Tantsu loomisel on oodatud ka koostööprojektid muusikutega, kes loovad muusika spetsiaalselt selle tantsu jaoks.
Osalustasu
Igal autoril on esimese tantsu konkursile esitamine tasuta, ERRS-i üksikliikmetest tantsuautoritel on õigus esitada konkursile tasuta kaks tantsu.
Iga järgmise tantsu konkursile esitamise eest tuleb tasuda 20 eurot tantsu kohta, mis tuleb üheaegselt tantsu konkursile esitamisega tasuda Eesti Rahvatantsu ja Rahvamuusika Seltsi arvelduskontole EE331010052030778007. Selgituseks märkida UTK ja tantsu märksõna. Vajadusel saab ERRS esitada enne ülekande tegemist ka arve. Sellest tuleb märku anda enne ülekande tegemist aadressil errs@errs.ee
Žürii
Konkursi toimumiseks moodustatakse kaks žüriid. Esimene žürii valib video teel esitatud tantsude hulgast välja parimad, kes saavad võimaluse esineda lõppkontserdil. Žüriil ei ole infot tantsu autori ja esitava kollektiivi kohta.
Teine žürii hindab tantse lõppkontserdil ning annab välja rahalised preemiad. Kontserdil teadustatakse tantsu pealkiri ning esitav kollektiiv.
Žürii hindab tantsu kompositsiooni, vastavust valitud kategooriale ning Eesti rahvatantsule omaste elementide oskuslikku kasutamist.
Konkursi lõpp
Pärast konkurssi makstakse iga kategooria parimate tantsude autoritele välja preemiad, mille paneb välja kultuurkapital:
I koht – 1000 eurot
II koht – 800 eurot
III koht – 600 eurot
Eripreemiad à 500 eurot
Autoritega sõlmitakse leping tantsude kirjeldamiseks ning ERRS-ile jääb õigus konkursil osalenud tantsude videod ja kirjeldused õppematerjalidena teha avalikkusele veebi vahendusel kättesaadavaks.
Ajakava
7. november 2022 – videote konkursile esitamise tähtaeg
28. november 2022 – lõppvooru pääsenud tantsude avalikustamine
14. jaanuar 2023 – toimub konspektide ja kirjelduste koostamise koolitus
21. jaanuar 2023 – avaliku kontserdina konkursi lõppvoor