September on laulu- ja tantsupeo toetusprogrammikuu

Alates 1.septembrist kuni 30.septembrini on Kultuuriministeeriumi toetuste menetlemise infosüsteem (TMS) avatud laulu- ja tantsupeo toetuse aruandluseks eelmise hooaja toetuse kasutamise eest. Samas toimub ka uuenenud tingimustel toetuse taotlemine uueks, 2023/24, hooajaks. 

Aruandlus, hooaeg 2022/23
Eesti Laulu- ja Tantsupeo Sihtasutuse muusikatoimetaja Ave Sopp rõhutab, et kõige olulisem mida tähele panna on see, et lõppeva hooaja toetuse aruandlus vastaks nendele nõuetele, mis kehtisid toetuse taotlemise hetkel. „Ehk et 2022/23 toetusprogrammi tingimustes on täpselt ära määratletud nii abikõlblikud kui mitteabikõlblikud kulud ning tingimused. Näiteks tasub meeles pidada, et aruanne peab sisaldama ülevaadet repertuaari ja tegevuste kohta, alus- ja kuludokumentide andmeid ning viiteid tellitud teoste või avaliku esinemise  kohta (kuupäevaliselt), kui nende kulude katmiseks on kasutatud tegevustoetust,“ loetleb Sopp. Avaliku esinemise kulude all on mõeldud avaliku esinemise ruumi renti ja/või transpordikulu.

Uue hooaja toetusprogramm 2023/24
Toetusprogrammi eelmisel taotlusperioodil ilmnenud kitsaskohtade leevendamiseks on Eesti Laulu- ja Tantsupeo Sihtasutus koostöös Eesti Kooriühingu, Eesti Rahvatantsu ja Rahvamuusika Seltsi ja Kultuuriministeeriumiga määrust saabuvaks hooajaks muutnud ja täiendanud. Kõige olulisema muutusena toob Ave Sopp esile tõsiasja, et kollektiivitoetuse kasutamine on nüüdsest oluliselt vabam ning toetust on võimalik kasutada senisest mitmekülgsemalt kollektiivi järjepideva tegevuse toetamiseks. Samas rõhutab Sopp, et tingimustes on kirjas siiski ka mitmed mitteabikõlblikud kulud, mis valdavalt on seotud püsikuludega.

Teine oluline muudatus taotlemisel puudutab riigiasutuste või KOV üksuste kollektiive. Nimelt tuleb sellest taotlusvoorust alates lisada taotlusele ka kollektiivi juhi poolt digitaalallkirjaga kinnitatud kollektiivi hooajaplaan. „Nõue on tingitud sellest, et eriti vabama rahakasutuse valguses oleks kollektiivid teadlikud taotlemisest ning soovitavalt lepitaks juba taotlemise hetkel kokku plaanitav raha kasutus,“ selgitab Ave Sopp.

2023/2024 hooajaks saavad toetust taotleda kõik täiskasvanute kollektiivid, kes osalesid 2019 ja noorte kollektiivid, kes osalesid 2023. aasta peol (v.a võimlejad). Samuti kõik täiskasvanute- ning noorte kollektiivid (vastava liigi olemasolul), kes soovivad osa võtta ning registreerivad end 2025. aasta peole. Sellest taotlusvoorust saavad toetust taotleda peo rekvisiitide ja kostüümide kulude katteks ka võimlemisrühmad, kes soovivad osa võtta 2025. aasta peost. Täpsema info toetusprogrammi taotlemise ja tingimuste kohta leiate veebilehelt aadressiga https://sa.laulupidu.ee/toetusprogramm/

Laulu- ja tantsupeoliikumises osalevate kollektiivide tegevustoetuse määruse rakendamise eest vastutab Eesti Laulu- ja Tantsupeo Sihtasutus.

Toetuse andmise eesmärk on tagada UNESCO vaimse kultuuripärandi esindusnimekirja kantud laulu- ja tantsupidude traditsiooni kestmine ja arendada laulu- ja tantsupeo liikumises osalevate kollektiivide tegevust kvalifitseeritud juhendaja ja püsiva organisatsiooni toetamise kaudu.

Foto: Juris Pavlovs

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga