Rahvusvahelise tantsupäeva tants on “Ingliska”

2024. aasta on käima läinud ning Eesti Rahvatantsu ja Rahvamuusika Selts kutsub taaskord rahvusvahelisel tantsupäeval kõiki huvilisi pöörama tähelepanu eesti rahvatantsule ja seda üheskoos tantsima.

29. aprillil aset leidval rahvusvahelisel tantsupäeval tantsitakse sel aastal eeskätt Põhja-Eestis levinud tantsu „Ingliska“. Kogutud tantsukirjeldused on leitavad raamatutest:

Anna Raudkats „Eesti rahvatantsud“
Rudolf Põldmäe ja Herbert Tampere „Valimik eesti rahvatantse“
Kristjan Torop „Kontratantsud“
Kristjan Torop „Viron vakka 105 eesti rahvatantsu“

Samuti on kasuliku õppematerjali videote näol loonud rahvakunstiselts Leigarid.

Nagu ikka, on oodatud erinevad soveldused ja väga teretulnud on ka oma pillimeeste kaasamine. Märtsis leiab ERRS-i kodulehelt uue muusika salvestuse. Juba praegu on võimalik tutvuda erinevate kirjelduste ja nootidega.

1. Kutsu oma kogukond kokku ja tähistame rahvusvahelist tantsupäeva ühiselt eesti rahvatantsu seltsis!
2. Kindlasti filmi oma tantsu ning lae see YouTube’i. Video nimeks pane „Rahvusvaheline tantsupäev 2024 – TANTSIVA SELTSKONNA NIMI“.
3. Lingi oma videost palume saata aadressile errs@errs.ee. Huvitavamaid tunnustatakse. Videoid ootame 7. maini! 
4. Saates meile oma lingi, annad meile edasi ka õigused kasutada saadetud videot rahvatantsu populariseerimiseks.

Alates 1982. aastast tähistatakse aprillikuu lõpus – 29. aprillil –  üle maailma rahvusvahelist tantsupäeva. Selle traditsiooni on ellu kutsunud UNESCO Rahvusvaheline tantsunõukogu, et tähistatada prantsuse tantsija ja ballettmeistri Jean-Georges Noverre’ sünnipäeva. Jean-Georges Noverre’d (1727 – 1810) loetakse akadeemilise koreograafia alusepanijaks.

Tantsupäeva tähistamine aitab märku anda suuremale hulgale inimestele, et tantsukogemus on omaette väärtus ja selle kunstialaga alustada ei ole mitte kunagi hilja. Rahvusvaheline tantsupäev aitab tuua tantsukunsti lähemale igale inimesele ning anda võimaluse kõigile huvilistele tantsimisest või tantsusündmusest osa saada.