Täpsemat infot XIII noorte tantsupeo kohta uuri Laulu- ja Tantsupeo Sihtasutuse kodulehelt.

XIII NOORTE TANTSUPIDU

Saame tuttavaks: XIII noorte tantsupeo pealavastaja AGNE KURRIKOFF-HERMAN

Miks otsustasid kandideeridaideekavandi konkursil?  Mis on see kandev idee, mida tahaksid teoks tehaja mis nägu saab olema XIII noorte tantsupidu.

Olen hästi õnnelik inimene, sest minu lapsepõlve hobist ja suurest armastusest, eesti rahvatantsust, on saanud minu töö ja minu missioon eestimaalasena. 
Minu eestimeelsest perest kaasa saadud tunnetus sai kokku eesti tantsuga, ning  kõik, mis on sellega seotud, elab minu sees väga suure hooga ja teeb mind õnnelikuks nendel hetkedel, kui saan seda jagada, selles olla ja kaasa rääkida. Kõik võimalused seda teha on jõudnud minu juurde läbi minu enda kasvamise. Kõik tulebki meie juurde läbi kasvamise.

Erinevatel ajaetappidel, meie võrsumise käigus, me loome ja ehitame  ise enda sees suhteid ja  suhestumisi meid ümbritsevaga. Nii kasvab noor ümbritsetuna meist ja toetudes meile. Kõik meile omased väärtused, nii  kodused, mis on seotud meie esivanemate pärandiga, meie maa ja juurtega, ajatud väärtused, kui ka ajas olevad väärtused, ehk tänapäevased tõed,  anname neile teele kaasa.

Nende  ümber toetavalt seistes aiatame neil  leida , otsida, proovida ja vahel ka kaotada sildu ümbritseva suhtes. Nõnda suurt vastust võttes laseme neil enda keskel ajas võrsuda, laseme luua neil sildu ümbritseva suhtes ja nii oma enda elu rajada.
Need on mõtted, millest hakkab kasvama XIII noorte tantsupeo lugu. 
Ajas võrsuva noore lugu, kes ehitab, loob , rajab ja otsib endas sildu ümbritsevasse, et kasvada õnnelikuks inimeseks.

Millised on olnud esimesed päevad uues rollis ja kas praegune eriline olukord sunnib mingitest esialgsetestplaanidest loobuma või muutma või kuidas see protsessi mõjutab?

Ma olen suure sisemise põlemisega asunud seda vastutusrikast vankrit vedama.  Olen sõnastanud põhjalikult enda jaoks sellele teekonnale koos minuga tuleva meeskonna mõtted ja tegutsenud sellega, et ühine minek nende inimestega saaks olema ühte jalga astudes, vedades vastutuse vankrit kogu valdkonna eest.

Foto autor: Siim Verner Teder

Tänases situatsioonis, ehk siis, kui ei ole võimalik koonduda ühe laua taha, tuleb leida teisi võimalusi ühisteks mõttevahetusteks ning toimetamiseks. Nii ka teele asuv järk-järgult suurenev meeskond on tulnud  kokku videokoosolekuteks ning telefoni akut tuleb päeva jooksul laadida. See on tänane kahe aastase mineku algus. Usun, et praegune eriline olukord annab ka meie toimetustele mõningase uue vaate, või lähtekoha, mille peale tuleb uute mõtetega vaadata.  Juba nüüd on ta meid, nagu meid kõiki üle maailma, pannud otsima teistuguseid lahendusi kokkusaamiseks, mõtete vahetuseks, meie tööks. 

XIII noorte tantsupeo kunstilise toimkonna liikmed ja peol osalevad rühmaliigid

XIII tantsupeo idee autor ja pealavastaja: Agne Kurrikoff- Herman
Pealavastaja assistendid: Vaike Rajaste ja Kadri Tiis
Muusikajuht: Matis Leima
Tantsupidu sõnas: Indrek Koff

1.-2. klassi segarühmad
Liigijuht Liina Eero, assistent Kristi Aitsam
NB! Tallinna ja Harjumaa 1.-2.klassi rühmade registreerimine toimub septembris 2022

2.-3. klassi segarühmad
Liigijuht Ulla Helin-Mengel, assistent Dagmar Aus

3.-4. klassi segarühmad
Liigijuht Kristiina Siig, assistent Helen Reimand

5.- 6.klassi segarühmad
Liigijuht Ingrid Jasmin, assistent Karel Vähi

7.-9. klassi segarühmad
Liigijuht Helena-Mariana Reimann, assistent Kätlin Merisalu

C- noorte segarühmad
Liigijuht Maido Saar, assistent Marius Aave

Neidude tantsurühmad
Liigijuht Elo Unt, assistent Liisa Laine

Pererühmad
Liigijuht Mall Paulus, assistent Jaan Ulst
NB! Pererühmade liigis ei saa kandideerida Tallinna, Tartu ja Pärnu linnades ning Harjumaal tegutsevad kollektiivid.

Võimlemisrühmad
Liigijuht Kadri Jukk, assistent Kersti Kull

XIII noorte laulu- ja tantsupeo üldjuhid on valitud

XIII noorte laulu- ja tantsupeo üldjuhid on valitud

XIII noorte laulupeo peadirigent on Pärt Uusberg ja tantsupeo pealavastaja on Agne Kurrikoff-Herman. Nii otsustasid äsja lõppenud avalikule konkursile laekunud töid vaaginud komisjonid. Vaatamata välja kuulutatud eriolukorrale saavad XIII noorte laulu- ja tantsupeo ettevalmistused siiski jätkuda, kuna lähikuudel pühenduvad üldjuhid koos autorite ja kunstiliste toimkondadega noortepeo kava koostamisele ja repertuaari loomisele. XIII noorte laulu- ja tantsupidu toimub 2022. aastal.


Agne Kurrikoff-Herman                            Pärt Uusberg
                                  (fotod: Riina Varol)

XIII noorte laulu- ja tantsupeo lähteideede ja üldjuhtide konkurss oli esitatud tööde arvult läbi aegade kõige tihedam. Kokku laekus konkursile 20 tööd, mida kaks laiapõhjalist komisjoni mitmes voorus põhjalikult kaalusid ja hindasid. Laulupeo ekspertkomisjoni esimehe Heli Jürgensoni sõnul sai Pärt Uusbergi puhul otsustavaks noore helilooja ja dirigendi sügavalt läbitunnetatud ning veenev nägemus laulupeost kui maailmavaatelisest tasakaalupunktist noortele, kes meie kommete ja traditsioonide jätkajatena peavad hakkama saama nii eelkäijate ootuste kui ka üleilmastumisest tekkivate universaalsete probleemidega.
Tantsupeo ekspertkomisjoni esimehe, Margus Toomla sõnul pälvis Agne Kurrikoff-Herman komisjoni üksmeelse usalduse tänu oma silmnähtavalt optimistlikule hoiakule kanda peo lavastaja vastutust. “Agne pakutud ideed puudutavad hinge ning loovad põnevaid lahendusi lavastuse kujunemisel,” selgitab Toomla ning lisab: “Agne on oma ettevõtmistes üdini positiivne ja just noortepeol on ta kahtlemata särava isiksusena eeskujuks paljudele väikestele tantsijatele, keda tema naer ja rõõm kindlasti innustavad ja inspireerivad.”

Nii Jürgenson kui ka Toomla kinnitavad, et otsuse langetamine oli mõlemale komisjonile keeruline, kuna konkursile esitatud tööd olid väga erinevad ja samas väga sisukad. Suurt rõõmu valmistasid osalejate säravad ideed ning töödest peegelduv soov seda ligi kuuekümne aasta pikkust traditsiooni väärikalt jätkata ning noortepeole omaselt julgelt edasi arendada.

Pärt Uusberg on 1986. aastal sündinud helilooja ja dirigent, kelle helilooming on laialt tuntust kogunud nii Eestis kui ka välismaal. Mitmed tema teosed on kõlanud varasemate laulupidude repertuaaris, millest eriti armastatuks sai 2019. aastal juubelipeol Uusbergi enda dirigeerimisel kõlanud laulupeokantaat “Igaviku tuules”. Märkimisväärsed on Pärt Uusbergi muusikalised saavutused dirigendina kammerkooriga ”Head ööd vend”, mida ta juhatab alates 2008. aastast. 2019. aasta oktoobris võitis Pärt Uusberg VII Eesti noorte koorijuhtide konkursi.

Agne Kurrikoff-Herman on alates Viljandi Kultuurikolledži lõpetamisest 1997. aastal teinud huvijuhi ja tantsuõpetajana pidevalt tööd laste ja noortega. 20 aastat on ta tegutsenud tantsuansambli Sõprus laste- ja naisrühmade juhendajana. Alates 2000. aastast on ta tansuõpetaja Viimsi Keskkoolis ning 2006. aastast tantsuõpetaja Gustav Adolfi gümnaasiumis. Agne Kurrikoff-Herman on olnud erinevate laste- ja naisrühmade liigijuhina tantsupidude kunstiliste toimkondade liige viimased kümme aastat. Andeka tantsuloojana on mitmed tema loodud tantsud jõudnud ka Kalevi staadioni tantsumurule.

XIII noorte laulu- ja tantsupidu toimub 1.–3. juulil 2022. aastal Tallinna lauluväljakul ja Kalevi staadionil.

Lisainfo:

Sten Weidebaum
sten@laulupidu.ee
tel: (+372) 5 236 239
#püsimekodus #pusimekodus #stayhome

 Tantsupeo koduleht: XIII noorte tantsupidu