Helle Suurlaht
Olen sündinud 6. veebruaril 1973 aastal. Õppisin koorijuhtimist Otsa koolis ja pärimusmuusikat Viljandi Kultuuriakadeemias, mille lõpetasin 2005.a. Minu erialaks olid kandled ja nendest kõige südamelähedasem on väikekannel, mida ma praktiseerin igapäevaselt andes tunde Keilas Waldorfkoolis Läte. Täiendanud olen end ka Arja Kastinen´i töötubades.
Väikekandlemängu traditsiooni edasikandjana on mul sügav austus vanade mängijate vastu, samuti nii vanade kui ka uute pillide vastu.
Mind huvitab väikekandle kui pilli areng ja levik nii ajaloos kui ka tänapäeval. Minu uurimustöö “Väikekannelde arengust tänapäeval” sai alguse Viljandi Kultuuriakadeemia päevil koostatud kursusetööst. Hetkel on minu kogutud nimistus 37 kandlemeistrit ja see täieneb iga aastaga. Samuti olen kokku lugenud pillid, mis on meisterdatud huviliste poolt erinevates laagrites.
Nõnda hüüdis venna pilli
Haledaste aine kannel
Meisterdasin oma esimese väikekandle 2002.a. Leisi Värksi korraldatud laagris, sellele järgnesid veel teiste eesti rahvapillide ehitamine nagu hiiu kannel, moldpill, vilepill, karjapasun, parmupill ja 33- keelse böömi harfi ehitasin endale 2014.a. Mängides kõiki neid pille saan osa suurest muusikapärandist, mis aitab mul elada ja liikuda siin ja praegu 21. sajandil.
Lisaks kandletundidele Waldorfkoolis Läte juhendan kandleansamblit „Lätte Veetallajad“, kellega oleme esinenud kontsertidel ja festivalidel Eestis ja Leedus. Erinevaid kursusi kandlemängust ja loengut kandleajaloost teen nii õpetajatele kui teistele huvilistele.
Samuti August Pulsti Õpistu juures olen kandleõpetaja aastast 2014, tegutsen Tallinnas Rahvakultuuri Keskuses.
Neljandat aastat toimub kord kuus Keila tantsutuba, kus näitan ette tantsusamme, mida tantsiti ammuste aegade külapidudel.
Koolituste teemad
pillide õpetus – 7-keelne kannel, 10-keelne kannel
rahvamuusika õpetamise metoodika
rahvapilli ajalugu – väikekandle minevik ja tänapäev
väikekandle õpetus lõimitud laulumängudega (7-keelse kandle algõpetus)