Janika Oras
Sündisin 28. XII 1963 Rakveres. Lõpetasin 1982. a. Tallinna Muusikakeskkooli, 1988. a. TÜ keeleteaduskonna eesti filoloogina. Magistrikraadi sain 2002. a. Tartu Ülikoolis uurimusega “Vaateid Muhu vanemale rahvalaulule: helikõrguslik ja rütmiline organisatsioon”. Doktorikraadi (Dr. Phil.) kaitsesin 2008. a. Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias uurimusega „Viie 20. sajandi naise regilaulumaailm: arhiivitekstid, kogemused, mälestused”.
Olen alates 1988. a. töötanud Eesti Kirjandusmuuseumi Eesti Rahvaluule Arhiivis, kus praegugi olen teadur ja ERA helikogude haldaja. Alates 1997. a. olen TÜ Viljandi Kultuuriakadeemias lugenud loengukursusi regilaulust, alates 2004. a. olen Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias lugenud loenguid eesti rahvamuusikast ja aastast 2008 olen seal ka pärimusmuusika laulueriala õppejõud.
Rahvalaulude laulmisega alustasin Tartu folklooriansamblis Hellero, minu esimene õpetamiskogemus pärineb ansamblist Väike Hellero, mida olen juhendanud 1994. aastast tänaseni. Lisaks kõrgkoolis õpetamisele olen esinenud regilaulualaste loengutega eri laadi kursustel ja viinud läbi õpitubasid peamiselt Eestis, aga ka Soomes, Vadjamaal ja Lätis, teemaks eesti eri piirkondade regilaulud, samuti vadja ja isuri regilaulutraditsioon. Õpetamisel tuginen traditsiooniliste esituste helisalvestustele, lisaks püüan kasutada eri allikatest saadud teadmisi laulude tähenduste, laulmisolukordade ja laulmisega seotud liikumiste kohta. Olen alati arvestanud enda ja teiste rahvaviisiuurijate uurimistulemusi, aga ka kuulamiskogemust ja intuitsiooni, sest paljud traditsioonilise esituse olulised tunnused alles ootavad teaduslikku käsitlemist.
Teadlasena olen avaldanud teadusartikleid ja monograafia eesti rahvamuusikast, rahvalaulikutest ja eesti folkloori kogumisloost, samuti toimetanud rahvalaulu ja -muusika väljaandeid (vt http://www.etis.ee).
Olen abielus, mul on kolm täiskasvanud tütart ja elan Elvas Peedul.
Koolituste teemad
rahvamuusika ja -pillide ajalugu, etnomusikoloogia
rahvamuusika ja rahvalaul
rahvamuusika õpetamise metoodika
eesti, seto, vadja, isuri (jt läänemeresoome rahvaste) vanem laulutraditsioon, uuemad rahvalaulud, laulumängud