XXI tantsupidu

Selgusid 2025. aastal toimuva laulu- ja tantsupeo üldjuhtide konkursi tulemused

Käesoleva aasta alguses toimunud XXVIII laulupeo ja XXI tantsupeo üldjuhtide konkursile laekus kokku 5 tööd. XXVIII laulupeo kunstiliseks juhiks valiti konkursikomisjoni otsusel dirigent Heli Jürgenson ning XXI tantsupeo pealavastajaks tantsujuht Helena-Mariana Reimann.

Laulupeo konkursikomisjoni esimees Peeter Perens rõhutas, et seekordne konkurss oli väga tugev. Komisjoni jaoks ei olnud otsustamine kaugeltki mitte lihtne, kuna kõik laekunud tööd olid põhjalikud ja sisukad. “Võidutöö meeleolu on pigem traditsiooniline ning komisjon leidis, et konkursitöös sisalduvad ideed olid hästi läbimõeldud ja hästi teostatavad. Heli Jürgenson on suurte kogemustega dirigent ja väga meeldiv muusikaline persoon. Tema empaatia ja meeldivus rõõmustab kindlasti kõiki muusikud, kes üheskoos Heliga peagi järgmise laulupeo poole teele asuvad,” rääkis komisjoni esimees.

Tantsupeo konkursikomisjoni esimehe Kristjan Kurmi sõnul tuli XXI tantsupeo pealavastaja konkursi komisjonil valida kahe võimeka kandidaadi vahel. Esitatud tööd olid omanäolised ning eripalgelised. Komisjonile avaldas muljet Helena-Mariana Reimanni sõnastatud nägemus, kuidas järgmise peo lugu ja sõnumid sünnivad üle-eestilise koostöö tulemusel. “Tema tööst kumas selgelt läbi valmisolek põhjalikult analüüsida rahvatantsuliikumise hetkeolukorda ja ootusi ning arvestada nendega ka peo ettevalmistusprotsessis otsuse langetamisel. Helena-Mariana Reimanni senine pikaajaline pühendunud tegevus ja konkursile esitatud töö veensid komisjoni, et ta on valmis kandma XXI tantsupeo pealavastaja vastutust,” ütles konkursikomisjoni esimees.

Heli Jürgenson (1969) lõpetas 1988. aastal Georg Otsa nimelise Tallinna muusikakooli ning 1993. aastal Tallinna Konservatooriumi (Eesti Muusikaakadeemia). Ta töötas aastatel 1993-2021 Georg Otsa nimelise Tallinna muusikakooli koorijuhtimise õppejõuna ning alates 2020. aastast on ta Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia koorijuhtimise õppejõud. Ta on olnud Eesti Filharmoonia Kammerkoori koormeister (2011-2020), Estonia Seltsi segakoori asutaja ja dirigent, Tallinna Kammerkoori dirigent ning Rahvusooper Estonia peakoormeister. Ta oli tänavu nomineeritud Grammy auhinnale parima kooriesituse kategoorias töö eest koormeistrina Eesti Filharmoonia Kammerkoori CD-plaadi “Schnittke: Choir Concerto; Three Sacred Hymns; Pärt: Seven Magnificat-Antiphons” salvestusega.

Heli Jürgenson on alates 2002. aastast juhatanud koore laulupidudel ning olnud ka mitmel korral liigijuht. 2017. aastal oli ta XII noorte laulupeo “Mina jään” peadirigent.

Helena-Mariana Reimann (1975) lõpetas 2000. aastal Tallinna ülikooli bakalaureuseõppe koreograafias ning 2006. aastal omandas Tallina ülikoolis kunstide magistri kraadi koreograaf-lavastaja erialal. Alates 1993. aastast töötab ta koreograaf-tantsuõpetajana Tallinna Huvikeskus Kullo tantsuansamblis Sõleke. Ta on loonud rohkelt eestiainelisi tantse erinevas vanuseastmes lastele ja noortele ning mitmeid tema tantse on esitatud ka tantsupidudel. Helena-Mariana Reimann on aastast 1993 osalenud tantsupidude lavastusgrupis. 2011. aastast alates on ta teinud kõigil tantsupidudel kaasa liigijuhina.

XXVIII laulu- ja XXI tantsupeo üldjuhtide konkurss toimus Eesti Laulu- ja Tantsupeo Sihtasutuse, Eesti Kooriühingu ja Eesti Rahvatantsu ja Rahvamuusika Seltsi koostöös.

XXVIII laulu- ja XXI tantsupidu toimub 3.- 6. juulil 2025 Tallinna lauluväljakul ja Kalevi staadionil.

Lisainfo:
Sten Weidebaum
sten@laulupidu.ee
Tel: 5 236 239

Algas konkurss 2025. aasta laulu- ja tantsupeo kunstiliste juhtide leidmiseks

Algas 2025. aasta laulu- ja tantsupeo kunstiliste juhtide konkurss

Eesti Laulu- ja Tantsupeo Sihtasutus koos Eesti Kooriühingu ning Eesti Rahvatantsu ja Rahvamuusika Seltsiga kuulutas välja konkursi XXVIII laulupeo kunstilise juhi ning XXI tantsupeo pealavastaja leidmiseks. Konkursitööde laekumise tähtaeg on 28. veebruar 2022. XXVIII laulu- ja XXI tantsupidu toimub 3.–6. juulil 2025. aastal Tallinna lauluväljakul ja Kalevi staadionil.

Laulu- ja tantsupeo sihtasutuse juhataja Margus Toomla sõnul on tegemist kahe eraldi konkursiga. „Olgugi, et laulu- ja tantsupidu on aja jooksul tihedalt kokku kasvanud ning kannavad ühtesid ja samu väärtusi, juhtmõtet ja ka kujundust, on loomingulises vaates siiski tegemist kahe iseseisva sündmusega. Otsime inimesi, kes võtaksid kunstilises mõttes vastutuse selle 150 aastase traditsiooni ees ning kes oleksid samas valmis lähiaastail olema teenäitajateks ja eestvedajateks enam kui 60 000 koori- ja orkestrimuusika ning rahvatantsuliikumises osalevale harrastajale,“ ütleb Toomla.

XXVIII laulupeo kunstilise juhi kandidaadil palutakse esitada nägemus laulupeost, selgitada, millistest väärtustest ta tulevase laulupeo loomisel lähtub ning samuti kirjeldada kava seost laulupidude ajalooga. Eraldi on palutud esile tuua a cappella muusika ning uudisloomingu osatähtsust ja mahtu kavas.

XXI tantsupeo pealavastaja kandidaadilt oodatakse üldise kunstilise nägemuse kõrval selgitusi väärtustest, millest ta tulevase tantsupeo loomisel lähtub. Samuti palutakse kandideerijatel muuhulgas kirjeldada ka repertuaarivaliku põhimõtteid, saatemuusika rolli ja teostust tantsupeo etenduses ning loomulikult tantsupeo üldist ülesehitust.

Mõlemal konkursil osalejatel palutakse kirjeldada, kuidas suurpeo ettevalmistus- ja õppeprotsess toetaks nende juhtimisel laulu- ja tantsupeo liikumise üldist arengut Eestis.

Konkursitööde laekumise tähtaeg on 28. veebruari keskpäev 2022. Tööd võib saata e-postiga aadressile laulupidu@laulupidu.ee või tuua või saata aadressile Eesti Laulu- ja Tantsupeo SA, Pärnu mnt 10 Tallinn 10148.

Lisainfo konkursi kohta: Eesti Laulu- ja Tantsupeo SA, laulupidu@laulupidu.ee

Täiendav info:
Sten Weidebaum
Eesti Laulu- ja Tantsupeo SA
teabejuht
e-post: sten@laulupidu.ee
tel: 5 236 239
www.laulupidu.ee