Kristjan Toropi 85. sünniaastapäev

05. märts 2019, Kolu kõrts

Tantsukirjelduste kogumiku "Viis põhjamaade tantsu" esitlus ja vastlasimman

Ilmumas on uus tantsukirjelduste kogumik "Viis põhjamaade tantsu". Nagu pealkiri ütleb, on selles vihikus viis tantsu: karjalasoome „Kaheksa“, soomerootsi „Kökari ingliska“, rootsi „Jämtpolska“ ja „Neljapolska“ ning taani ja põhjasaksa tantsuna tuntud „Sonderburgi topeltkadrill“. Need on kõik kontratantsud, mis pakuvad juba mõne lihtsa põhisammu oskajale palju rõõmu liikumisest, kaaslastega suhtlemisest ja mitmesugustes joonistes koos tegutsemisest.

Tantsude kirjeldused koostas folklorist ja lingvist, rahvatantsude uurija, rahvakunstiansambli Leigarid esimene kunstiline juht Kristjan Torop (1934-1994). Tantsud on kirjeldatud aastatel 1968-1986. Seni olid need erinevates väljaannetes laiali ja asjahuvilistel raske leida. Nüüd on tantsud ja saatemuusika noodid kenasti koos ühtede kaante vahel. Tantsud on kirjeldatud eesti rahvatantsu oskussõnavara abil, mis teeb nende mõistmise eesti tantsuõpetajale kergeks. Vajadusel saab tundmatu sõna tähenduse alati ka oskussõnastikust järgi vaadata ja seda võib usaldada, sest Torop oli oma töödes piinlikult täpne.

Vihikusse kogutud põhjamaade tantsud sobivad nii seltskonnas tantsimiseks kui esinemiseks. Milline improvisatsioon mis olukorras kirjeldatud skeemidesse mahub või maitsekalt sobitub, seda on ikka ja jälle põnev järele proovida.

Kogumiku "Viis põhjamaade tantsu" koostas, toimetas ja varustas sissejuhatusega Kristjan Toropi õpilane, Leigarite praegune kunstiline juht Sille Kapper. Tantsujoonised taastas ning kujunduse ja küljenduse tegi Triin Aas, kes ise tantsuõpetajana teab hästi, milline tantsuvihik mugavalt kätte sobitub ja kergesti loetav on. Vihiku kujunduses on kasutatud Heigo Kendla, Taavi Mölleri, Raul Ollo jt loodus- ja tantsufotosid ning üht Kristjan Toropi omakäelist joonistust. Uue noodigraafika tegi tantsukirjelduste juurde Kaarel Kõivupuu. Tekstid toimetas Tiina Leemets.

Leigarid esitlevad värsket väljaannet Kristjan Toropi 85. sünniaastapäeval, 5. märtsil 2019 kell 18 Eesti vabaõhumuuseumi Kolu kõrtsis kohe vastlasimmani alguses. Kõik huvilised on väga oodatud! Kogumiku tantse saab kohapeal näha ja katsuda nii jala kui käega ja koju kaasa ka viia.

Õhtu jätkub traditsioonilise Toropi-simmaniga, kus rahvatants on ikka omaaegne seltskonnatants – eesti talupoja ballitants. Pilli mängivad Leigarite muusikud. Ka simmani järjekorranumber on ümmargune, 25. Märtsikuiste Toropi-simmanite idee kuulub ühele Kristjani lähematest kaastöölistest ja õpilastest, Kalev Järvelale, kes oli samuti kaua aega Leigarite kunstiline juht. Tänavu langeb Toropi sünniaastapäev ühtlasi vastlapäevale, mil pärast liulaskmist peab kindlasti ka pidu ja tantsu saama. Naistel sobis juba vanasti sel päeval kõrtsi minna (ning vanatüdrukutel kosja) ja mitmel pool Euroopas on vastla-aegu tavatsetud maskeraadi pidada. Põhjuseid kodust välja tulla on niisiis õige mitu. Simman kestab kella 21ni, Kolu kõrts jääb avatuks 22ni.

Pärast esitluspäeva saab tantsukirjelduste kogumikku "Viis põhjamaade tantsu" soetada aadressilt www.leigarid.ee ning sealsamas on saadaval tantsude saatemuusika plaat "Põhjamaised lemmikud", mis salvestati 2016. aastal Leigarite kauaaegse pillirühmajuhi, Kristjan Toropi ettevõtmiste muusikalise toetaja Jaan Sommeri (1944-2016) juhatusel.
 

 

 


Kuupäevaga   seotud sündmused:Olulisemad sündmused:

XX tantsupeo "Minu arm" mentorseminar võimlemisrühmade juhendajatele

02.-03. veebruar 2019

Loe veel XX tantsupeo "Minu arm" mentorseminar laste- ja noorterühmade juhendajatele

09.ja 16. veebruar 2019

Loe veel XX tantsupeo "Minu arm" mentorseminar sega-, nais- ja pererühmade juhendajatele

02.-03. märts 2019

Loe veel Kristjan Toropi 85. sünniaastapäev

05. märts 2019, Kolu kõrts

Loe veel Rahvamuusikapeo II eelproov ja ettemäng

06. aprill 2019, Tartu

Loe veel Rahvamuusikapeo II eelproov ja ettemäng

07. aprill 2019, Tallinn

Loe veel XXI üle-eestiline õpetajate rahvatantsufestival „RÕÕMU PIKNIK“

13. aprill 2019, Tallinn

Loe veel Võnnu Kaera-Jaan XXI

18. mai 2019

Loe veel XX tantsupeo joonisteseminarid

19. mai 2019, Paide Kultuurikeskuses

Tantsulavastus "Loodud jääma"

21. juuni 2019, Tartus Kassitoome orus

Loe veel Rahvakunstiansambel Leigarid 50 Juubeliõhtu Alexela kontserdimajas

12. oktoober 2019

TTÜ tantsuansambli Kuljus 70. juubelikontsert

19. oktoober 2019, Põlva Kultuurikeskus

TTÜ tantsuansambli Kuljus 70. juubelikontsert

20. oktoober 2019, Kohtla-Järve Kultuurikeskus

TTÜ tantsuansambli Kuljus 70. juubelikontsert

02. november 2019, Alexela Kontserdimaja

Rahvatantsuselts Pääsuke 40 juubel

23. november 2019, Alexela kontserdimaja

Rahvatantsuansamblite Liidu kontsert

23.-24. november 2019

Loe veel Ilma Adamsoni tantsude võistutantsimine

30. november 2019

Ilma Adamsoni juubelile pühendatud kontsert

01. detsember 2019, Alexela Kontserdimaja

XII Eesti naisrühmade ja III Eesti neiduderühmade võistutantsimine

25.-26. aprill 2020, Harku vald, Harjumaa

Loe veel III Eesti Naiste Tantsupidu

13. juuni 2021